خانه / مقالات / تندخوانی / کندخوانی چه معایبی دارد؟

کندخوانی چه معایبی دارد؟

معایب کندخوانی – مهارت تندخوانی به تازگی فراگیر شده و اغلب رتبه های برتر به استفاده کم و بیش از آن اشاره میکنند. متاسفانه تعداد کمی با این مهارت معجزه آسا آشنایی دارند اما خوشبختانه استقبال از این مهرات در قشر محصل به شدت رو افزایش است .
افراد زیادی مدعی هستند که سرعت مطالعه آنها حدود ۱۲۰۰ کلمه در دقیقه است؟ به نظر شما چنین آماری از پایه منطقی برخوردار است و شدنیست؟ این در حالیست که سرعت مطالعه افراد متوسط حدود ۲۰۰ تا ۴۰۰ کلمه در دقیقه است…
بهتر است بدانید که رسیدن به این سرعت ابدا غیرممکن نیست حتی تا ۱۷۰۰ کلمه در دقیقه هم امکان پذیر است. شاید پس از آشنایی با معایب کندخوانی برای روی آوردن به تندخوانی بیشتر تشویق شوید. همه کنکوری های عزیز که پا در عرصه رقابت کنکور گذاشته اند میدانند که تنها زیاد مطالعه کردن آنها را پیروز میدان نخواهد کرد.

معایب کندخوانی به قرار زیر است:

عدم بهره مندی از مزایای مطالعهء با تمرکز :
تحقیقات نشان میدهد هرچه با سرعت کمتری مطالعه کنید میزان تمرکز حواس شما نیز کمتر خواهد بود. فردی را در نظر بگیرید که با سرعت ۳۰ کیلومتر بر ساعت در حال رانندگی است . این فرد به راحتی میتواند با افراد دیگر صحبت کند ، چیزی بخورد و حتی با تلفن همراه خود کار کند اما همین فرد را در حالتی در نظر بگیرید که با سرعت ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت در حال حرکت است. این فرد تمام حواسش به رانندگی خواهد بود ! سرعت مطالعه هم مانند سرعت در رانندگی است. هرچه با سرعت ملایم تری مطالعه کنید احتمال حواس پرتی در شما بیشتر است.

از دست دادن زمان :
تحقیقاتی که بین دانش آموزان تندخوان و کند خوان انجام گرفته ثابت میکند دانش آموزانی که از اصول تندخوانی استفاده میکنند ۵ برابر سرعت مطالعه بالاتری دارند. یعنی به همین نسبت ۵ برابر در وقت خود صرفه جویی میکنند. افرادی که از تندخوانی استفاده نمیکنند ۵ برابر زمان و انرژی بیشتری صرف مطالعه خود میکنند و نسبت به این میزان زمانی که صرف میکنند نتیجه کمتری کسب میکنند.

دلزدگی و بی انگیزگی :
افراد کندخوان در پی نتیجه اندکی که در مقابل مطالعه های طولانی کسب میکنند به مرور زمان دچار دلسردی شده و اغلب خود را با همکلاسی ها و دوستان تندخوان مقایسه کرده و بی انگیزه می شوند.
عملکرد بی انگیزه دانش آموزان در طولانی مدت باعث فاصله ی دانش آموز از محیط آموزشی شده و ضرر های جبران نا پذیری متقبل میشوند.

خستگی :
با توجه به اینکه منابع کنکور برای مطالعه حجیم و زیاد هستند بدون بهره گیری از مهارت تندخوانی مدت زمان زیادی را از دانش آموز میگیرند. داوطلبی که قصد قبولی در رشته ها و دانشگاه های تاپ کشور دارد چاره ای جز مطالعه ی تمام منابع معرفی شده ندارند . خستگی ناشی از مطالعه کند تمام این منابع باعث ضعف روحیه در داوطلبان شده و در برخی موارد ممکن است جا بزنند. البته این خستگی فقط به خستگی روحی محدود نمیشود و خستگی های جسمانی ناشی زیاد نشستن و خیره شدن به کتاب را نیز شامل میشود! کم نیستند پشت کنکوری هایی که از درد کمر و ضعف چشم در سال های قبل از کنکور شکایت میکنند.

عدم استفاده از ۱۰۰ درصد قابلیت ها :
وقتی هر دانش آموز پشت کنکوری میتواند سرعت مطالعه خود را ۵ برابر افزایش دهد چرا از این موضوع غافل باشد و قابلیت های خود را هدر بدهد ؟ برخی اشتباهات ناشی از ندانستن است درحالیکه برخی دیگر از بی فکری نشات میگیرند. تندخوانی یک قابلیت نهادینه شده در وجود تمام دانش آموزان است که غفلت از آن مضرات بسیاری دارند.