خانه / مقالات / اصول مطالعه / چطور در زمانی کوتاه مطالعه بیشتری داشته باشم ؟

چطور در زمانی کوتاه مطالعه بیشتری داشته باشم ؟

افزایش سرعت مطالعه – برای همه ی ما پیش آمده که مجبوریم یک مبحث درسی را در حداقل زمان مطالعه کنیم . اگر عادت به مطالعه با سرعت پایین داشته باشیم مسلما کیفیت مطالعه مان با افزایش سرعت کاهش می یابد.

برای قدم اول یک محیط آرام با امکانات کافی را برای مطالعه انتخاب کنید تا به هدف ( افزایش سرعت مطالعه ) نزدیک شوید . چراکه هرچه میزان حواس پرتی های شما کمتر باشد سرعت مطالعه در شما افزایش خواهد یافت و اتلاف زمان کمتری خواهید داشت. برای این این مواقع بحرانی کتابخانه بهترین گزینه برای محیط مطالعه است.

اگر مضطرب و ناآرام هستید و نگرانید که مبادا در زمان مشخص مطالعه مبحث درسی را به پایان نمیرسانید باید تدبیری بیاندیشید که آرام شوید چون هر عملکردی که در حالت روحی ناآرام انجام دهید بازخورد و دستاوردی برای شما به همراه نخواهد داشت. اگر طبق روش پیشنهادی ما پیش بروید میتوانید با خیال راحت از نتیجه به مطالعه بپردازید

بعد از اینکه محیط مناسب را پیدا کردید باید یک برنامه کوتاه مدت برای این اوضاع بحرانی خود ترتیب دهید . قبل از تدوین برنامه بازه های مطالعاتی خود را به زیر بازه های کوچکتر تبدیل کنید (نیم ساعت مطالعه را به یک ربع مطالعه و ۳ دقیقه استراحت تبدیل کنید) . این کار را برای افزایش تمرکز و به طبع آن افزایش سرعت مطالعه توصیه میکنیم.

اگر عادت به لب زدن یا بلند خوانی دارید یک آدامس در دهان بگذارید تا بتوانید به مرور زمان این عادت را ترک کنید. مراقب باشید تا جویدن آدامس و کنترل آن تبدیل به یک دغدغه ذهنی جدید برای برهم زدن تمرکز شما نشود.

به هیچ وجه طی مطالعه عقب گرد نداشته باشید حتی اگر حس میکنید یک خط یا چند خط را نفهمیده اید . بازگشت به عقب باعث میشود حواستان پرت دوباره خوانی شود و نظم و ترتیب قرارگیری مطالب در ذهنتان دچار اختلال شود. اگر چیزی را نفهمیدید زیر نظر داشته باشید که در مرور مجدد آن را بخوانید (هرچند این احساس عدم ادراک عموما حقه مغز برای افرادی است که عادت دارند دوباره خوانی داشته باشند)

هرچه سریع تر مطالب را بفهمید سرعت مطالعه تان هم زیاد میشود . به همین خاطر پیشنهاد میکنیم برای افزایش یادگیری حافظه تصویری تان را نیز دخیل در روند مطالعه کنید . بدین صورت که همزمان با پردازش و طبقه بندی دانسته ها در ذهن با دقت به متن نگاه کنید به طوری که گویا در حال عکس برداری از صفحات کتاب هستید . پس از اتمام هر صفحه ۱ دقیقه هرآنچه در آن صفحه خوانده اید را با چشم های بسته در ذهن تجسم و تصویرسازی کنید .

اگر متنی که میخوانید شامل بخش هایی است که قبلا خوانده اید و با مفهومش آشنایی دارید میتوانید آن بخش را نخوانید یا با سرعت بیشتری از آن عبور کنید .

قسمت هایی که برایتان ابهام برانگیز است و آن را نمیفهمید با یک علامت ضربدر مشخص کنید تا در پایان کار به آن رجوع کرده و با فرصت کافی روی آن وقت بگذارید.

حرکات بیهوده ی چشمتان را کاهش دهید . منظور از حرکات بیهوده چشم نگاه حواشی کتاب ، نگاه به تصاویر ، نگاه به لوازم موجود روی میز مطالعه , نگاه به مطالب پیشین و… .