خانه / مقالات / اصول مطالعه / آیا گوش دادن به موسیقی حین مطالعه مفید است؟

آیا گوش دادن به موسیقی حین مطالعه مفید است؟

سوال های زیادی مبنی بر درست بودن یا غلط بودن گوش دادن به موسیقی حین مطالعه از جانب دانش آموزان مطرح میشود ؛ شاید این سوال دغدغه ذهنی تعداد کثیری از آنها باشد. برخی از دانش آموزان قبل از آنکه اطلاعی از این مزایا یا معایب آن داشته باشند حین مطالعه موسیقی گوش میدهند. برخی از این کار خود راضی و برخی دیگر ناراضی اند. میزان رضایت دانش آموز از گوش دادن به موسیقی حین مطالعه به پارامتر مهمی بستگی دارد به نام “نوع و سبک موسیقی”
به طور خلاصه میتوان گفت گوش دادن به موسیقی بر عملکرد مغز ، یادگیری و تمرکز تاثیر مثبتی میگذارد اما این موضوع بستگی به نوع موسیقی دارد . به زبان ساده تر هر نوع موسیقی به یادگیری و تمرکز شما کمک نخواهد کرد !

موسیقی خوب است . این خوب بودن را میتوانید در اطرافتان ببینید. همه فیلم ها در پس زمینه خود موسیقی دارند و برای طراحی آن فاکتورهای مهمی را مد نظر قرار میدهند که بیننده را جذب و در موضوع فیلم غرق کند ، تمام بازی های کامپیوتری و بازی های گوشی های هوشمند با موسیقی همراهند و شاید برایتان جالب باشد بدانید موسیقی گیم های رایانه ای با باریک بینی و دقت بالا انتخاب میشوند. یکی از فاکتورهای مهمی که برای انتخاب موسیقی پس زمینه بازی های رایانه ای مورد توجه قرار میگرد “تقویت تمرکز گیمیر” روی بازی است. پس موسیقی روی سطح تمرکز و به طبع آن سطح یادگیری موثر خواهد بود .

موسیقی به شما کمک میکند تمرکز خود را افزایش دهید ، در یادگیری مطالب درسی خود عمیق و نکته سنج شوید، و نتایجی رضایت بخش تر بکسب کنید . اما همه اینها در صورتی محقق می شود که انتخاب نوع موسیقی را به درستی و بر اساس اصول و قوانین خاص  انتخاب کرده باشید.موسیقی

موسیقی سلامت روان

در پژوهشی که در سال ۲۰۱۰ انجام شده و در مجله روانشناسیِ شناختی به چاپ رسیده آمده است: «جذب و به یاد آوری اطلاعات تازه زمانی به بهترین نحو صورت می گیرد که فرد به موسیقی گوش ندهد». اما در ادامه آمده است «وقتی متخصصی با تجربه بخواهد به تمرکز و آرامش لازم برای انجام کاری برسد که پیش از آن بارها آن را انجام داده است، گوش کردن به موسیقی حین کار می تواند عملکرد او را بالا ببرد». بنابراین اگر مثلاً طراح هستید و قصد دارید کارهای خسته کننده فتوشاپی انجام دهید، شاید بهترین کار این باشد که هدفون خود را روی سرتان بگذارید و حین کار از موسیقی مناسب لذت ببرید. یا مثلا اگر در حال مطالعه درسی هستید که برایتان کسل کننده و خواب آور است گوش دادن همزمان به موسیقی شما را از شر بی انگیزگی و خواب آلودگی نجات میدهد.