خانه / مقالات / اصول مطالعه / یادداشت برداری چه مزیت هایی دارد ؟

یادداشت برداری چه مزیت هایی دارد ؟

یادداشت برداری از آن ترفندهایی است که هم در دروس حفظی و هم در دروس مفهومی کارایی زیادی دارد. اگر یک مطالعه کننده ی پویا هستید و میخواهید مطالعه ی فعال داشته باشید اولین ابزاری که نیاز دارید یک قلم و کاغذ است .

اگر میخواهید موفق باشید یادداشت برداری را یکی از ابزار های خود بدانید و در حین مطالعه خود را ملزم به اینکار کنید .
به چه دلیل اصرار به یادداشت برداری داریم ؟

تخلیه ذهن :

یادداشت برداری مانند یک جاروبرقی عمل میکند با این تفاوت که ابتدا اطلاعات را در ذهن تثبیت کرده (انتقال به حافظه ی میان مدت) و سپس حافظه ی کوتاه مدت و موقت را آماده ی یافتن اطلاعات جدید میکند. یکی از علل توصیه به استراحت بین مطالعه کمک به تثبیت و جای‌گیری اطلاعات است .
در روانشناسی مطالعه یکی از موانع مطالعه “منع قبلی” است ؛ یعنی مطلبی که قبلا یاد گرفته اید از تمرکز شما بر مطالب جدید ممانعت به عمل می آورد. شاید شما هم به چنین مشکلی بر خورده باشید که در شروع مطالعه به مرور دچار حواس پرتی بیشتری میشوید ؛ این مشکل از همان “منع قبلی” سرچشمه میگیرید چرا که ذهن کماکان درگیر کندوکاو و پردازش اطلاعات قبلی است.

بهره مندی از حافظه ی تصویری (دیداری) :

همانطور که بلندخوانی حین مطالعه با تحریک حافظه ی شـنیداری باعث ثبت اطلاعات میشود ، نوشتن و یادداشت برداری نیز با تحریک حافظه ی دیداری کمک به به‌خاطر سپاری مطالب مینماید. اگر تنها به خواندن اکتفا کنید فقط از خافظه ی حسی خود برای یادگیری کمک گرفته اید اما با یادداشت برداری حافظه ی دیداری نیز به کمک شما می آید.

مقابله با وسواس های ذهنی :

در ابتدای مطالعه، هرچه پیش بروید و به حجم مطالعاتتان افزوده شود،ذهن دچار وسواس میشود که آیا با اضافه شدن دانسته های جدید دانسته های قبلی فراموش میشوند یا خیر ؛ اگر تنها به خواندن اکتفا کنید این وسواس سبب ایجاد حواس پرتی در شما میشود، اما روی کاغذ آوردن دانسته ها ذهن را آرام میکند که مطالب قبلی ثبت شده اند.

کلکسیونی از چکیده ها :

با گذشت زمان و فراموشی برخی مطالب ، نیاز پیدا خواهید کرد که به جزوه یا کتاب مورد نظر رجوع کرده و خلا های به وجود آمده را پر کنید. اگر یادداشت برداری های منظمی داشته باشید با صرف زمان کمتر، راحت تر به نتیجه ی مورد نظرتان دست پیدا میکنید.

تاکید بر نکات مهم :

تفاوت اصلی یادداشت های شما با کتاب درسی این است که در یادداشت های شما به نکات مهم با زبانی ساده، تاکید بیشتری شده و از مفصل گویی اجتناب گردیده.
هنگام رجوع به یادداشت ها و خلاصه برداری ها دچار کلافگی نخواهید شد و به آنچه دنبالش میگردید راحت تر دست پیدا خواهید کرد.

تحریک قدرت تجسم :

یکی از ابزارهایی که تاثیر به سزایی در یادگیری دارد قدرت تجسم است. اگر شما جزو افرادی هستید که حین مطالعه از خط به خط متن، تجسمی تصویری خلق میکنید برای به یاد آوری مجدد آنها قدرت تجسم به کمکتان خواهد آمد .
تجسم حاصل از روخوانی با تجسم حاصل از نوشتن متفاوت است (هرچند هر دو دارای تجسم هستند) اما زمانی که در حال نوشتن هستید حجم زیادی از تمرکز ذهن شما درگیر مطلب میشود ؛ بخشی درگیر پردازش مطلب و بخش دیگر درگیر نوشتن مطلبی که قرار است یاد بگیرید.
اگر میخواهید از این گزینه بهره ی بیشتری ببرید یادداشت برداری کنید .