خانه / مقالات / تقویت حافظه / ۵ نشانه از کاهش توانایی های مغز و حافظه

۵ نشانه از کاهش توانایی های مغز و حافظه

کاهش حافظه – مغز نیز مانند تمام ارگان های فیزیکی بدن ممکن است دچار ضعف و بیماری شود . و مانند تمام بیماری ها ، علائم و نشانه هایی به همراه دارد. متاسفانه عوارض ناشی از ضعف های مغزی جبران نا پذیرند اما با اطلاع از نشانه های آن و پیشگیری به موقع میتوان عوارض و اثرات آن را به حداقل رساند .

در صورتی که مدتی طولانی از ذهن خود استفاده نکنید و آن را به حال خود واگذار کنید مغز دچار تنبلی و ضعف میشود و رفته رفته از توانایی های آن کاسته میشود. اگر در عملکرد روزانه خود با نشانه های زیر برخورد کردید احتمالا دچار ضعف توانایی مغز شده اید :

  • اختلال در برنامه ریزی و تمرکز روی آنها :

برخی افراد مبتلا ضعف عملکردی مغز و کاهش حافظه تغییرات ناگهانی در توانایی خود برای توسعه و دنبال کردن یک برنامه همچون برنامه کاری روزانه را را تجربه می کنند. به عنوان مثال، انجام برخی وظایف ساده مانند پیگیری وضعیت حساب بانکی یا پیروی از یک دستورالعمل برای آنها به فعالیتی بسیار پیچیده تبدیل می شود. همچنین، اولین مشکلی که در افراد ضعیف از جهت مغز و حافظه به صورت مشترک به چشم میخورد عدم توانایی در حفظ تمرکز است. با برخورد با این مشکل زنگ خطر ضعف حافظه برای شما به صدا در آمده است.

  • ضعف در عملکرد همیشگی خود :

یکی از بارزترین نشانه های کاهش حافظه و عملکرد مغز  در انجام و تکمیل وظایف روزمره بروز میکند . ممکن است فرد  قادر به یافتن مسیر همیشگی خود نباشد و یا چگونگی انجام بازی مورد علاقه خود را فراموش کند یا شماره تلفن همراه خود نصفه و نیمه به یاد آورد .البته برخی فراموشی ها طبیعی است اما بهتر است با آن را جدی گرفته و در صورت کاهش عملکر مغز و حافظه در صدد اصلاح آن بر آییم. به طور معمول، اجرای کاری همیشگی عمیقا در فعالیت نورونی ریشه دارد و یک نفر می تواند بدون فکر کردن کاری را انجام دهد. هر گونه تغییر قابل مشاهده در توانایی فرد برای انجام وظایف روزمره باید به دقت بررسی شود.

  • اختلال در حفظ ارتباط و معاشرت و هم صحبتی :

برخی افراد در دنبال کردن یک گفتگو دچار مشکل می شوند. آنها ممکن است به تعامل و گفتگو  خاتمه دهند، این که درباره چه چیزی صحبت کرده اند را فراموش کنند و هرچه سعی میکنند به یاد نمی آوردند و حرف های پیشین خود را تکرار کنند، یا هیچ ایده ای برای ادامه گفتگو نداشته باشند. چالش های واژگانی از جمله ناتوانی در یافتن واژه درست نیز شایع هستند. (اما فراموش کردن گاه و بی گاه برخی لغات حین صحبت نگران کننده نیست)

  • گوشه گیری :

هنگامی که یک فرد با سه مشکل بالا بر میخورد به مرور خود را از جامعه و جمع ها دور کرده و از ارتباط گریزان میشوند.مثلا یک دانش آموز در صورتی که ضعف عملکرد حافظه خود را در درس ریاضی ببیند از این درس دلزده شده و خود را پایین تر از دیگر همکلاسی های خود میبیند. به مرور هم از درس و هم از هم کلاسی های خود فاصله گرفته و خود را تبدیل به یک فرد منزوی میکند.

چگونه تحلیل حافظه را از فراموشی های طبیعی در زندگی روزمره تشخیص دهیم ؟

 فراموشی برای همه ما رخ می دهد، اما به ندرت این فراموشی ها به طور قابل توجهی زندگی روزانه را فلج می کنند. فراموشی های که به فعالیت روزمره دانش آموز لطمه وارد کند و او را به چالش کشیده و متحیر سازد زنگ خطری است که نشان میدهد این ضعف از حالت طبیعی خارج شده و وارد مرحله جدیدی شده که نگران کننده است و میتواند منجر به کاهش حافظه شود . نشانه های زیر را در نظر بگیرید ؛ اگر این نشانه ها روند روزمره شما را به عنوان دانش آموز مختل کرده ، ممکن است در معرض خطر باشید :

  1.  فراموش کردن تاریخ ها یا رویدادهای مهم مانند تاریخ امتحانات مهم ، فراموش کردن روزهای هفته و تعطیلات و…
  2. پرسش مکرر درباره اطلاعاتی که به تازگی دریافت شده اند : اینکه شما مدام از دبیر سوالی میپرسید و جواب آن را دریافت میکنید اما پس از مدت کوتاهی توضیحات را فراموش کرده و نیاز به پرسش دوباره دارید ، میتواند هشداری از تحلیل قوای ذهنی تان باشد ( با فرض اینکه شما آن را مطلب را یاد گرفته باشید و بعد فراموش کرده باشید )
  3. افزایش وابستگی به وسایل کمکی حافظه : مانند تلفن های همراه ، دفترچه های یادداشت و … ، اگر تمام برنامه و وظایف روزانه خود را یادداشت میکنید و اگر یادداشت نکنید از تمام آنها جا میمانید ممکن است ذهن خود را تنبل و ضعیف کرده باشید.
  4. افزایش وابستگی به دیگران برای به یاد آوردن چیزهای مختلف : مثلا وابستگی به مادر برای یادآوری امتحانات و برنامه درسی هفتگی ، یا نیاز به هم کلاسی برای به یادآوری تکالیف درسی و…