خانه / مقالات / تقویت حافظه / ۱۱ روش برای افزایش هوش و حافظه

۱۱ روش برای افزایش هوش و حافظه

بهبود هوش – هرچند هوش هر فرد بر اساس وراثت یا محیط ( خانواده ، مدرسه و محله ) شکل میگیرد و معمولا انعطاف کمی نسبت به عوامل بیرونی نسبت به خود نشان میدهد ، با این حال ۱۱ روشی که در زیر به شما ارائه میگردد شما را در بهبود هوش و حافظه یاری میکند :

 • تعلیم ببینید :

شاید برایتان جالب باشد که بدانید تحصیل کردن و یاد گرفتن اولین و مهمترین اقدامی است که شما به واسطهء آن به روند بهبود هوش و حافظه خود کمک کرده اید. وقتی شما درس میخوانید مغز را وادار به فعالیت کرده و گاهی آن را به چالش میکشید به همین دلیل مغز از حالت رکود و زوال خارج شده و مانند ماهیچه ای روز به روز قوی تر میشود. یکی از چیزهایی که حین تحصیل باعث افزایش هوش شما میشود “به چالش کشیدن مغز است”.
تمرینات ریاضی و سوالات تحلیلی مغز شما را به چالش میکشید ، مغز سعی در حل چالش ها دارد ، در صورتی که چالش را با موفقیت حل کند  یک قدم خود را به تکامل نزدیک کرده است.

 • اطلاعات عمومی :

ثبت دانسته ها در مغز به خصوص دانسته هایی که از دانستن آنها لذت میبرید و میتوانید سطح آن را ارتقا  و توسعه دهید باعث میشود مغزتان همیشه در حالت آماده به کار باشد و با دریافت یک سرنخ در مورد مواردی به صورت ثبت شده در خود دارد آنها را پیگیری کرده و دائما در حال فعالیت و به روز رسانی باشد.

 • پیگیری دغدغه ها :

اگر ایده یا دغدغه خاصی در ذهن دارید از کنار آن ساده عبور نکنید . پیگیری دغدغه ها مانند آهنربا عمل میکند . ذهن شما همیشه آماده است که هر اطلاعاتی راجع به دغدغه خود را به خوبی ثبت کند . مانند ادیسون که احتمالا دغدغه روشنایی داشته .

 • پس از بیدار شدن از خواب دو لیوان آب بنوشید :

پس از ۶ تا ۹ ساعت خواب که بدنتان آبی دریافته نکرده ، احتمالا اندام ها از جمله مغز دچار کم آبی شده اند. نوشیدن اب و رفع کمبود آب به بهبود هوش و عملکرد مغز در طی روز کمک میکند.
تحقیقات نشان میدهد استمرار بر این عادت در طولانی مدت اثرات مثبتی بر روند فعالیت هوشی و حافظه ای فرد میگذارد.

 • حین رفت و آمد های روزانه به کتاب های صوتی گوش دهید :

استفاده از این روش مغز را عادت میدهد همیشه و همه جا فعالیت کند و از رکود و بی حرکتی دور شود . مغزی که همیشه در حال فعالیت باشد به کرور ورزیده قدرتمند میشود.
شاید بگویید مغزی که دائم در فعالیت باشد خسته شده و کاهش کارایی پیدا میکند اما فعالیت هایی همچون گوش دادن به موسیقی یا کتاب های صوتی اغلب به عنوان تفریح و سرگرمی استفاده میشوند و راه حل های قبلی نیز انرژی آنچنانی از مغز نمیگیرند . شاید اگر شما ۱۵ ساعت در روز به حل سوالات فیزیک یا ریاضی بپردازید ذهنتان خسته شود اما در مورد روش های این مقاله اصلا نگران نباشید.

 • چای سبز بنوشید :

چای سبز دارای اسید آمینه ای به نام التیانین است که به بهبود امواج آلفا مغز کمک میکند و به طور مستقیم باعث افزایش عملکرد هوش و حافظه در فرد میشود.

 • در طول روز چرت بزنید :

منظور از چرت زدن خوابیدن های چند ساعته نیست بلکه خواب کوتاهه ۲۰ دقیقه ای یک یا دو بار در روز به مغز نیرویی تازه میبخشد.

 • بازی های کامپیوتری انجام دهید :

تحقیقات نشان میدهد سطح هوش کودکانی که از ۶ سالگی بازی های کامپیوتری به خصوص بازی های فکری زیادی انجام میدهند در سنین بزرگسالی از ضریب هوش و قدرت راه حل یابی بالاتری نسبت به کودکانی که بازی نکرده اند برخوردارند.
یکی از دلایلی که باعث شده کودکان نسل به نسل هوشیارتر شوند همین بازی های کامپیوتری است.
توصیه میشود بزرگسالان نیز به جای چرخ زدن در دنیای وب یا تماشای بیش از حد تلویزیون بازی های کامپیوتری انجام دهند.
بازی کامپیوتری به طور غیر مستقیم زیر مجموعه ای قدرتمند از به چالش کشیدن مغز است.

 • دوستان باهوش داشته باشید :

حتما شنیده اید که میگویند “آدم شبیه دوستش میشه” . این یک حقیقت تجربی است. معاشرت و گذراندن وقت با دوستان باهوش یا قرار گیری در محیط هایی که افراد باهوش حضور دارند ناخودآگاه شما را به همان سمت و سو سوق میدهد. هرچند در ابتدای مقاله نیز بیان شد محیط تاثیر بزرگی در هوش یک فرد خواهد گذاشت.

 • حداقل هفته ای یک بار در طبیعت قدم بزنید :

قدم زدن در طبیعت چند مزیت مهم برای ذهن شما دارد از جمله اینکه : قدم زدن در طبیعت باعث آرامش و ریلکسیشن مغز میشود ، برای گردش خون مفید است ، اکسیژن بیشتری به مغز میرسد و به شما کمک میکند تصمیمات هوشمندانه تری نسبت مسائل اتخاذ کنید.

 • یک دفترچه یادداشت به همراه خود داشته باشید :

همراه داشتن یک دفترچه یادداشت به شما کمک میکند کنجکاوی و یادگیری منطقی را در وجود خود گسترش داده و به مرور زمان یک آدم ریزبین و باهوش شوید . افراد بزرگ و مشهوری همچون داوینچی همیشه یم دفترچه همراه خود داشتند که ایده ها و دل مشغولی ها و دغدغه های خود را در آن یادداشت کرده و با این کار ذهن خود را در رفع آن هدایت میکردند.