خانه / مقالات / کنکور / ۷کلید تست زدن رتبه‌های برتر کنکور

۷کلید تست زدن رتبه‌های برتر کنکور

۷کلید تست زدن رتبه‌های برتر کنکور

شاید مهم ترین تفاوتی که شیوه ارزیابی کنکور،با دیگر امتحانات در طول زمان تحصیل دارد،همین تستی و چهار جوابی بودن آن است.چه در طول دوران تحصیل،قبل از کنکور کارشناسی،و چه در طول دوران دانشگاه،کمتر مدرسی را می توانید پیدا کنید که برای ارزیابی دانش‌پذیران خود از شیوه آزمون‌های چهار گزینه ای استفاده کند.

تستی بودن کنکور علاوه بر اینکه می تواند فرصتی ایده‌آل برای دانشجویان متوسط باشد،می تواند تهدیدی برای افردای باشد که از اعتماد به نفس کاذبی برخوردارند،گاهی اوقات پیش می آید که یک دانشجوی درسخوان،به دلیل اینکه احساس می کند،باید به روش خودش تستی را پاسخ بدهد،بطور کل مسیر را اشتباه می رود.

در این مقاله قصد دارم به بررسی ۷ کلید طلایی که می تواند کمک شایانی به شما در تست زدن کنکور کند،بپردازم.

۱-دنبال ترتیب خاصی در تست‌ها نباشید.

خیلی‌ها گمان می کنند که طراحان کنکور،ترتیب سوالات از از آسان شروع می کنند،و با متوسط ادامه می دهند و در نهایت،به سراغ سوال‌های سخت می روند.اگرچه،وجود یک استاندارد می تواند به افراد کنکوری برای پاسخگویی بهتر کمک زیادی کند،اما به هیچ عنوان به دنبال این استاندارد نباشید،ممکن است شما دو سوال سخت،در ابتدای درس ریاضی داشته باشید وپس از آن ۵سوال ساده پیش روی شما باشد.

۲-هیچ فوت کوزه گری برای تست زدن وجود ندارد.

خیلی‌ از افراد سودجو،برای اینکه درآمدی برای خودشان داشته باشند،تحت عناوینی مثل شیوه‌های تست زدن بدون مطالعه و جواب دادن به تست‌ها بدون حل،قصد دارند که از این کارزار داغ برای خود کیسه‌ای بدوزند.پیشنهاد من به شما افراد کنکوری این است که هرگز به سراغ این روش‌ها نروید و سعی کنید،به دنبال تکنیک‌های پاسخگویی به سوالات باشید تا راهکارهای حل تست در ۳ثانیه.

۳-خود را آماده پذیرش هر نوع تستی کنید.

گاهی اوقات پیش‌ می آید،طراح سوال برای اینکه شوک به فرد کنکوری وارد کند،در ابتدای دفترچه چند سوال بسیار سخت را قرار می‌دهد،باید خیلی مراقب باشید که اسیر این دام نشوید.

اتفاقی که در کنکور کارشناسی ارشد برای من افتاد و در ابتدای جلسه با شوک و بهت عجیبی روبرو شدم،اما چون از قبل ذهن خود را آماده کرده بودم،بعد از چند دقیقه روحیه خود را دوباره ساختم و توانستم به سوالات بعدی،به راحتی پاسخ بدهم.

۴-از کنار گذاشتن یک تست نترسید.

ممکن است شما در روز کنکور،با سوالاتی مواجه شوید،که حس کنید که اگر زمان بیشتری برای آن وقت بگذارید می توانید آن تست را حل کنید،اما از آن جا که زمان شما در کنکور محدود است و برای هر تست چند ثانیه زمان دارید،لازم است که آن تست‌ها را رها کنید و با گذاشتن یک نماد مثل دایره آن ها را مشخص کنید تا در زمان دیگری که به بقیه سوالات پاسخ داده بودید،برگردید و دوباره برای حل آن اقدام کنید.به ویژه در دروس تخصصی بسیار پیش‌می آید که شما مجبور هستید تستی را رها کنید،بنابراین نترسید و آن را کنار بگذارید.

۵-کمی ریسک کنید.

اگر بخواهید بدون هیچ گونه‌ریسکی تست‌ها را پاسخ بدهید،شاید نتوانید به نتیجه مطلوب برسید.میزان ریسکی که شما باید تحمل کنید،وابستگی زیادی به وضعیت شما در روز کنکور دارد.اگر وضعیت خودتان را خوب ارزیابی می کنید لازم است که درصد ریسک خود را کاهش دهید،اما اگر در شرایطی هستید که در واقع چیزی برای از دست دادن ندارید،می توانید ریسک خود را افزایش دهید و به راحتی زمانی که بین دو گزینه شک داشتید،یک گزینه را انتخاب کنید.

۶-خواندن کل تست

شاید یکی از مواردی که بیشتر مشاوران و مدرسان کنکور در آن با هم، هم نظر باشند،این نکته است که برای پاسخگویی درست به تست‌ها نیاز است که تمام اجزای تست به دقت مطالعه و بررسی شود.بسیار دیده شده است که دانش آموزان در حالیکه هنوز به نیمه تست نرسیده‌اند گزینه صحیح(از نظر خودشان)را انتخاب می کنند،غافل از اینکه طراح سوال،به خوبی از این فرآیند آگاه است.

۷-فریب پاسخ‌های بدیهی را نخورید

به محض اینکه اولین گزینه ای که به نظرتان بدیهی می‌رسید را دیدید،آن را انتخاب نکنید،کمی فکر کنید،بررسی کنید ببینید تفاوت آن با دیگر گزینه‌ها چیست.در بیشتر موارد جوابی که به شدت بدیهی و درست می رسد،غلط از آب در می‌اید.

اگر دوست دارید بدانید،من چگونه رتبه یک کنکور شدم، اینجا کلیک کنید.