خانه / مقالات / اصول مطالعه / اصول برنامه ریزی هفتگی برای مطالعه

اصول برنامه ریزی هفتگی برای مطالعه

برنامه ریزی هفتگی – ابتدایی ترین کاری که لازم است برای برنامه ریزی هفتگی انجام دهید این است که پتانسیل و ظرفیت خود را برای شروع مطالعه معین کنید ؛ دقت داشته باشید که باید این مقدار ظرفیت را به مرور زمان افزایش دهید. اگر به طور مثال برای شروع ظرفیت مطالعه ی روزانه ی خود را ۵ ساعت پیش بینی میکنید میبایست با برنامه ریزی و حساب شده این مقدار را به ۸ الی ۱۰ ساعت برسانید. در این مورد نمیتوان نسخه ای یکسان برای همه پیچید . میزان ساعات مطالعه به ظرفیت و بزرگی هدف شما بستگی دارد. هرگز لازم نیست که برای شروع برنامه ای پیچیده و سنگین تدارک ببینید.

برای تعیین ظرفیت مطالعه روزانه ی خود،لازم است ساعت مورد نیاز برای مطالعه ی هر درس را با توجه به اهمیت , میزان سختی و آسانی , تبحر و تسلط مشخص کنید. دقت کنید هدف در این مقوله نقش پررنگی دارد. اگر با خود قرار گذاشته اید در آزمون کنکور رشته ی پزشکی پذیرفته شوید میبایست دروسی همچون زیست شناسی و فیزیک را در اولویت قرار دهید.
نکته ی دیگری که باید بدان توجه کنید این است از مطالعه ی یک درس به خصوص در یک روز به شدت بپرهیزید , طوری برنامه ریزی کنید که دامنه ی متفاوتی از دروس را در روز مطالعه کنید . هرگز بلافاصله پس از مطالعه اقدام به تست زنی ننمایید .
یکی از ایرادات متداول در دانش آموزان و پشت کنکوری ها این است که از مطالبی که نمیفهمند به راحتی عبور میکنند ؛ البته با خود میگویند این را از معلم خواهم پرسید , آن را از دوستم , دیگری از معلم خصوصی و پشتیبان و…
این را بدانید که حفظ سلسله مراتب مباحث درسی بسیار حائز اهمیت است. شاید از مطلبی رد شوید و به سراغ مبحث بعدی بروید و آن را بفهمید. اما متاسفانه به خاطر رعایت نکردن سلسله مراتب ، طبقه بندی مطالب در ذهنتان با مشکل روبرو خواهد شد ، بدون آنکه شما متوجه تاثیر آنی آن بشوید. این مسئله در دراز مدت شما را دچار دردسر خواهد کرد چرا که دچار بهم ریختگی اطلاعاتی خواهید شد. اگر در ابتدای راه هستید ترفندی کاربردی به شما معرفی میکنیم ؛ دفترچه ی کوچکی تهیه کنید و هر مطلب گنگ و نامفهومی را در آن یادداشت کنید , حتما و حتما آخر هر هفته اقدام به رفع آن مشکلات و خالی کردن دفترچه نمایید.

پس از اینکه مشخص شد باید چه دروسی را در هفته مطالعه کنید لازم است تعیین کنید به هر درس چه مقدار زمان باید اختصاص داد. این مورد را ضعف یا قوت شما در درس مورد نظر و اهمیتش مشخص میکند. حتما و حتما تنوع مطالعاتی را رعایت کنید و تنها یک درس را در یک روز کامل مطالعه نکنید.

حداکثر سه روز در هفته به تست زنی اختصاص دهید و فاصله بین مطالعه و تست زدن برای هر درس را درست مدیریت کنید ؛ این امر سبب میشود تفهیم و یادگیری عمیق باشد , فراموشی مطالب به حداقل برسد , به خاطر سپاری آن به حداکثر مقدار خود برسد , مباحث طبقه بندی و منظم شکل بگیرند.

در حین برنامه ریزی ها حتما زمانی برای عقب ماندگی ها در نظر بگیرید. خواه ناخواه شما صد در صد طبق برنامه پیش نخواهید رفت و باید این مورد را در برنامه خود دخیل کنید . تا جایی ممکن است طبق برنامه پیش بروید و خود را با زمان مختص عقب ماندگی ها دلخوش نکنید ؛

به عنوان قدم آخر در برنامه ریزی هفتگی ، آخر هر هفته خود را ارزیابی کنید. ببینید چند درصد به برنامه ی خود پایبند بوده اید. اگر از عملکرد خود راضی نبودید با برنامه ای ریزبینانه تر خود را ملزم به پایبندی به برنامه ی هفتگی خود کنید. اگر از خود راضی بودید به خود جایزه بدهید.

به طور کلی نکات زیر را در یک برنامه ریزی هفتگی همه جانبه و منظم باید رعایت نمایید :

  • حتما استراحت و تفریح را در بازه ی برنامه ی خود جای دهید. با نزدیک شدن به آزمون کنکور مقدار آن را کاهش دهید
  • شب ها حتما ۷ ساعت بخوابید . ظهر ها هم تا یک ساعت استراحت و خواب توصیه می شود و مانعی ندارد .
  • هرگز یک هفته را به مطالعه و هفته بعدی را به تست اختصاص ندهید. تست زنی و مطالعه را با هم در یک هفته داشته باشید.
  • نباید دروس عمومی را در یک هفته و دروس تخصصی در هفته ای دیگر مطالعه کنید. باید هر دو را در یک هفته داشته باشید.
  • استراحت های طولانی ( مثلا یک هفته یا یک ماه ) به خود ندهید زیرا شما را تنبل و کم کار میکند و انرژیتان را تحلیل میبرد.
  • هرگز با افرادی که علم و دانش مشاوره را ندارند مشورت و هم فکری نکنید.