خانه / مقالات / اصول مطالعه / چگونه در امتحانات موفق شوم ؟

چگونه در امتحانات موفق شوم ؟

چرا گاهی اوقات زمان زیادی صرف درس خواندن میکنیم اما نتیجه مطلوبی در امتحانات نمیگیریم ؟ چه مشکلی باعث میشود بازده کاهش یابد ؟
اگر میخواهید ترفند های نیل به موفقیت در امتحانات را بشناسید این مقاله را مطالعه کنید :

برای موفقیت در امتحانات :

از اینترنت غافل نشوید ؛ عصر ، عصر تکنولوژی و اطلاعات است. عموما اینترنت به سهولت در دسترس است و به عنوان منبع عظیم اطلاعات به شمار می آید. روزانه فیلم های آموزشی بسیاری در حوزه های درسی مختلف در سطح اینترنت بارگذاری میشود . وقتی فیلم آموزشی میبینید گویا دوباره سر کلاس درس شرکت کرده و درس برایتان تدریس میشود . ریشه موفقیت در امتحانات درسی درک عمیق مباحث درسی و تسلط بر موضوع است .
اگر سری به YouTube بزنید ، حتی میتوانید از فیلم های آموزشی خارجی هم استفاده کنید. انتخاب منبع به عهده شما و بر اساس سلیقه شماست .

وقتی فیلم آموزشی نگاه میکنید طوری رفتار کنید که گویا سر کلاس درس نشسته اید ، به مطالب به دقت گوش دهید و نکات مهم را یادداشت برداری کنید . اگر در طی روند فیلم مثالی حل شد ، همگام با آن شما هم مثال را حل کنید .

در انتها ، از موضوع مطرح شده در فیلم آموزشی استفاده کرده و امتحان کوچکی از خود بگیرید . میتوانید کتبی یا شفاهی این کار را انجام دهید . این کار باعث میشود حین تماشای فیلم آموزشی کنجکاوانه تر به مطالب گوش دهید و در آخر خود را مورد آزمون قرار دهید و مطالب را در ذهن خود تثبیت کنید .

شب امتحانی نباشید ؛ این جمله را بار ها شنیده اید و ممکن است برای شما تبدیل به یک جمله کلیشه ای شده باشد اما اقدام به مطالعه آن هم یک شب قبل از امتحان هیچ فایده ای ندارد و شما نباید انتظار نتیجه ای معقول از چنین مطالعه ای داشته باشید. دو هفته تا یک ماه قبل از امتحان (بسته به نوع درس ) باید مطالعه آغاز شود. خیلی دیده شده که دانش آموزان با عجله و بی تمرکز چند ساعتی شب قبل از امتحان مطالعه میکنند و بعد از نتیجه بد امتحان گلایه میکنند…
مطالعه را به شب امتحان موکول نکنید .

دست به قلم شوید ؛ پس از مطالعه ی دقیق حتما چند نمونه سوال یا تمرین حل کنید. این کار باعث میشود مطالب در ذهنتان تثبیت شده یا اگر ابهامی دارید کشف و رفع شود. درس های محاسباتی را طبق اصول خاص خودش و دروس حفظی را نیز طبق قواعدش مطالعه کنید .

حین مطالعه دقیق باشید ، تا مطلب را دقیق درک نکرده اید از آن عبور نکنید . روخوانی نمیتواند شما را به نمره ی عالی در امتحان برساندو دقیق و ریزبینانه مطالعه کنید.

حین امتحان ، هیچ اجباری مبنی بر به ترتیب جواب دادن سوالات وجود ندارد. اول نگاهی کلی به سوالات بیاندازید و سوالات ساده را شناسایی کرده و زودتر جواب دهید . تا پاسخگویی به این سوالات تمام شود هم به جو امتحان عادت میکنید و هم اعتماد به نفستان را تقویت میکنید.

حتما ساعت مچی به همراه داشته باشید . از همان ابتدا زمان را در نظر بگیرید و امتحان را زمانبندی کنید . دقت داشته باشید برای سوالی که بلد نیستید بیش از حد وقت نگذارید تا دچار کمبود وقت نشده و از سوالات دیگر جا بمانید .

اگر در فهم صورت سوال دچار مشکل شدید ، حتما از مراقبین امتحان کمک بخواهید . هرچند فهم سوال بخشی از فرآیند پاسخگویی است .