خانه / مقالات / اصول مطالعه / چگونه درس هایم را برای مطالعه اولویت بندی کنم؟

چگونه درس هایم را برای مطالعه اولویت بندی کنم؟

اولویت بندی درس ها : در برنامه ریزی خود درس ها را بر اساس اهمیت آن ها در کنکور اولویت بندی کنم یا به نقطه ضعف هایم توجه کنم؟
معمولا مشکل دانش اموزان این است که در دروس عمومی(حفظی) که در کنکور اهمیت کم تری دارد بیشتر مشکل دارند . مطمئنا دروس پر اهمیت باید در اولویت قرار بگیرند اما اگر در این دروس کم تر مشکل دارید ، باید زمان مناسبی را به مطالعه سایر دروس اختصاص دهید . البته به شرطی که از این دروس غافل نشوید! پس در برنامه ریزی خود باید بین دروس پر اهمیت و نقطه ضعف هایتان اعتدال برقرار کنید.
اگر ساعات مطالعه هر درس را به شکل زنگی (منظور تقسیم بندی زمان در مدرسه) تنظیم می کنید (بهتر است تایم مطالعه هر درس معادل یک زنگ یا نود دقیقه باشد)، بهتر است پس از دو زنگ مطالعه ی دروس اختصاصی و تست زنی ، یک زنگ را به مطالعه درس هایی که در آن ها عملکرد ضعیف تری دارید بپردازید.

اولویت بندی درس ها – معمولا به دانش آموزان پیشنهاد می شود که برای دروس عمومی مثل معارف و ادبیات ،هر دو یا سه روز یکبار مرور و یاد آوری لازم است و حتما بعد از گذشت سه روز مقداری تست از آن درس بزنید.
برای دروس اختصاصی لازم است فاصله بین مطالعه و مرور کم تر از دروس عمومی باشد؛ مثلا یک روز در میان. برای مرور هم میتوانید پانزده تا سی تست بزنید و حتما بر پاسخ سوالاتی که غلط زده اید تفکر کنید تا به مرور اشکالات احتمالی شما از ان درس رفع شود. همچنین نکاتی که از اشکالات و تست ها کشف میکنید یک جا یادداشت کنید تا همیشه در دسترس باشد و بتوانید آن را مرور کنید .
سعی کنید کنار تست هایی که در آنها اشکال داشتید علامتی بزنید تا بعد از چند وقت دوباره آنها را حل کنید که مطمئن شوید متوجه اشکال خود شده اید.