خانه / مقالات / اصول مطالعه / در روزهای تعطیل چگونه مطالعه کنیم ؟

در روزهای تعطیل چگونه مطالعه کنیم ؟

مطالعه در روزهای تعطیل – مطالعه در روزهای تعطیل کمی با مطالعه در روزهای عادی متفاوت است . در روزهای تعطیل دانش آموزان علاوه بر اینکه زمان بیشتری برای برنامه ریزی درسی خود دارند و قدرت مانورشان نیز بیشتر است ، برخی دوست دارند کمی استراحت کرده و غبار خستگی هفته سپری شده را از تن بیرون کنند.
اگر میخواهید از استراحت خود فاکتور بگیرید و زمان بیشتری را به مطالعه اختصاص دهید این مقاله به شما کمک خواهد کرد اما اگر میخواهید استراحت کنید ، میتوانید مثل روزهای عادی به مقدار آن زمانی که در مدرسه بوده اید را به استراحت سپری کنید .

مطالعه در روزهای تعطیل – با اینکه همه‌ ی ما در هر شبانه‌ روز ۲۴ ساعت وقت داریم، ولی به نظر می‌ رسد برخی افراد در همین زمان معین کارهای بیشتری را به انجام می‌ رسانند؛ چون این افراد زمان را به شکلی استثنایی و متفاوت از دیگران مدیریت می‌کنند. در سال تحصیلی اهمیت استفاده از زمان بیشتر میشود بخصوص در روزهای تعطیل.

کارهای عقب افتاده تان را لیست کنید :
طبیعی است که در طول هر هفته همه ی کارها طبق برنامه ریزی تان پیش نمیرود . همیشه کارهای غیرمنتظره ای رخ میدهد بی آنکه پیشبینی کرده باشید. لیستی از کارهای عقب افتاده خود تهیه کنید و سعی کنید همه ی آنها را پیگیری کرده و به سرانجام برسانید.

اولویت هایتان را برای روز تعطیل تعیین کنید :
پیگیری کارهای عقب افتاده تان را در اولویت قرار دهید . بهتر است بین کارهای عقب افتاده نیز اولویت بندی ای در نظر بگیرید . چرا که این کارها همچون خلا در برنامه ریزی و ذهن شما باقی میماند. تا این خلا رفع نشود هرچه درس بخوانید و تلاش کنید مفید واقع نخواهد شد. خلاها را پر کنید .

به خود مطمئن باشید :
شما هرگز وقت کم نمی‌آورید؛ این را مطمئن باشید .  یعنی اگر کاری را در موعد مقرر تمام نکرده‌ اید، حتماً به این دلیل است که آن کار برای‌تان چندان ضروری یا چندان لذت‌بخش نبوده است. سعی کنید از کار یا درسی اغاز کنید که از آن لذت میبرید .

اگر انرژی تان زیاد است بیشتر تلاش کنید :
بعضی روزها خیلی سرحال نیستید، اما روزهایی که تمرکز بالایی دارید و به قول معروف روی دور هستید؛ می‌توانید نهایت استفاده را از وقت خود ببرید. دروسی که به تمرکز زیادی نیاز دارد را انجام دهید .

درس هایی را بخوانید که به زمان و تمرکز بیشتری نیاز دارد :
اگر در درسی مشکل دارید و نیاز است زمان نسبتا زیادی صرف مطالعه ی آن کنید روزهای تعطیل فرصت طلایی برای چنین درس هایی محسوب میشود . همچنین برخی دانش آموزان در طول هفته به خاطر فشار درس های روزانه با تمرکز کمتری به سراغ مطالعه ی کنکوری میروند ، از این رو در روزهای تعطیل قطعا با تمرکز بیشتری میتوانند به مطالعه خود برسند .

تفریح را از خودتان دریغ نکنید :
همیشه یک سوی روزهای تعطیل تفریح و استراحت بوده است ، آن را از خود دریغ نکنید . تفریح و استراحت در تعطیلات شما را برای شروع پر انرژی هفته جدید آماده میکند . روحیه و انگیزه شما برای هر هفته از تعطیلاتش ساخته میشود.

مباحثی که در طول هفته خوانده اید ، در روز تعطیل مرور کنید :
حتما تایمی برای مرور دانسته ها و مباحثی که در طول هفته خوانده اید در نظر بگیرید. اشکالات و ابهامات درسی طی یک هفته را جمع آوری کرده و مجددا آن را بررسی کنید . اگر به نتیجه ای نرسیدید حتما در هفته ی روبرو از دبیرهای مربوطه اش سوال کنید .