خانه / مقالات / تقویت حافظه / راه های افزایش هوش و ذکاوت

راه های افزایش هوش و ذکاوت

چگونه باهوش تر شویم ؟ – شاید مقدار قابل توجهی از هوش و ذکاوت ذاتی باشد اما بخشی از آن هم اکتسابی است که شما میتوانید با روش های پیشنهادی زیر آنها افزایش دهید :

اطلاعات عمومی تان را افزایش دهید : هرچه دانش و اطلاعات شما در زمینه های مختلف بیشتر باشد به مرور زمان به عنوان فرد باهوش تری شناخته میشوید. خوشبختانه اینترنت که به عنوان منبع بی کران داده ها و اطلاعات است امروزه به سهولت در اختیار افراد قرار میگیرد .

همه چیز را کنجکاوانه زیر نظر بگیرید : تا جایی که ممکن است دید کنجکاوانه داشته باشید . همه چیز را با دقت و ریزه کاری هایش نگاه کنید و نسبت به هر ابهام و جرقه ای که در ذهنتان روشن میشود بی تفاوت نباشید . اگر میخواهید آدم باهوش تری شوید نباید به این موضوع راضی باشید که زندگی تان را با دانستن کم و درک اندک محیط  نا آشنای اطرافتان ، ادامه دهید . آن گاه شما چیز های زیادی را یاد نخواهید گرفت. تلاش جدی برای افزایش حس کنجکاوی خود انجام دهید و این نکته را به خودتان گوشزد کنید که افزایش حس کنجکاوی ، افق دید شما را افزایش خواهد داد و باعث آگاهی بیشتر شما خواهد شد.

روی حافظه خود کار کنید : بسیاری از مواردی که به عنوان هوش در نظر گرفته می شود ،به سادگی  در واقع توانایی خوب به یاد آوردن چیز ها و اتفاقات  می باشد. مشاهده کردن یک چیز و یا حتی توجه کردن به آن کافی نیست. نکته ی کلیدی و مهم به خاطر سپردن آن اطلاعات می باشد. مواردی که می خواهید به خاطرتان بسپارید با آن مواردی که از قبل در خاطرتان دارید به هم وابسته می باشند. بخش قابل توجهی از قدرت هوش را حافظه در بر گرفته است. اگر حافظه خوبی داشته نسبتا با هوش به نظر خواهید آمد.

کتاب بخوانید : هرچه فعالیت مغزی تان بیشتر باشد ذهن پویا و فعال تری خواهید داشت. ذهن فعال و پویا یعنی حافظه و هوش و ذکاوت بیشتر. بهترین روش برای فعالیت ذهنی مفید مطالعه کتاب است . مطالعه کتاب علاوه بر اینکه مغز را از حالت سکون خارج میکند ، باعث افزایش اطلاعات عمومی و دانسته های ذخیره شده در مغز میشود که همگی تاثیر چشم گیری بر هوش شما خواهد داشت.

محقق باشید : با خود قرار بگذارید که در هر هفته یک یا دو عنوان مورد علاقه خود را مورد تحقیق قرار دهید . وقتی در این مسیر قرار بگیرید به مرور زمان با عناوین و دغدغه های جدیدی مواجه میشوید که میل به تحقیق و یادگیری را در وجود شما تقویت میکند. کنجکاوی بدون پیگیری مثل ماشین بدون بنزین است. وقتی ذهن شما درگیر مطلبی شود که تشنه ی دانستن آن است ولی شما بدان بی توجه باشید هیچ نتیجه ای نخواهید گرفت .
تقویت این روحیه در وجودتان میتواند با تحقیق معنای یک لغت شروع شود. از همین امروز دست به کار شوید.

چیزهای متفاوت را تجربه کنید : تست کردن چیزهای مختلف تجربه جدیدی در اختیار شما قرار میدهد که زمینه ظهور و بروز روحیه کنجکاوی و سیری ناپذیر شما خواهد بود. تجربه معاشرت با افراد جدید ، تست مزه های جدید ، مطالعه کتاب با موضوعات متفاوت ، سفر به مناطق جدید و…