خانه / مقالات / اصول مطالعه / مطالعه به صورت گروهی چه مزایایی دارد ؟

مطالعه به صورت گروهی چه مزایایی دارد ؟

شاید این مقاله شما را به سوی مطالعه گروهی تشویق کند چراکه مزایای لذت بخشی در انتظار شماست .

 1. با مطالعه گروهی استعداد ها و نقاط قوت خود را به اشتراک میگذارید : هر شخص در درس خاصی مهارت و استعداد دارد ؛ مطالعه گروهی باعث میشود هر شخص از توانایی های از توانایی های هم گروهی اش بهره مند شده و نقاط ضعف خود را با استعداد های هم گروهی اش پوشش دهد.
 2. بهبود وضعیت یادداشت ها : وقتی در گروه دوستان درس میخوانید میتوانید محتوای یادداشت های درسی و جزوات خود را با دیگر دوستانمان مقایسه و کمبود های آن را اصلاح کنید . همچنین میتوانید درس را از زبان دوستتان نیز ببینید. 
 3. امکان یادگیری اصولی تر : وقتی در گروه درس میخوانید با دیدگاه های دیگر افراد راجع به محتوای درس آشنا میشوید و درس را از دریچه ذهن آنها قیاس میکنید. ممکن است هم گروهی شما دیدگاه ساده تری نسبت به یک مبحث درسی داشته باشد به طوری که یادگیری را برای شما تسهیل نماید .
 4. تقویت انگیزه : اگر گروهی داشته باشید که از افراد پر انرژی و با انگیزه تشکیل شده باشد ، حتی اگر ناامید و بی انگیزه باشید میتوانید از اعضای گروه انگیزه و انرژی را کسب کنید .
 5. آموزش دادن و توضیح دادن مطالب درسی برای اعضای گروه دو مزیت برای شما به همراه خواهد داشت ؛ اول اینکه تسلط شما را بر مبحث درسی زیاد میکند و دوم اینکه به شما کمک میکند ضعف ها و اشکالات ریزتان را کشف و در جمع دوستانتان رفع کنید .
 6. شاید برایتان سخت باشد سر کلاس سوالتان را مطرح کنید ولی محیط دوستانه و آزاد گروه به شما این امکان را میدهد که پیش پا افتاده ترین و ساده ترین مشکلاتتان را هم بپرسید بدون اینکه معذب شوید .
 7. صرفه جویی در زمان : اگر در یادگیری مطلبی دچار مشکل شده باشید لازم است زمان زیادی را صرف کنید تا کلید مشکل و راه حل آن را کشف کنید اما با مطرح کردن آن در گروه درسی سریع تر به ابهامات خود خاتمه میدهید و بدون اینکه دچار خستگی و ناامیدی شده باشید به هدف دلخواهتان میرسید .
 8. فراهم آمدن زمینه برای رقابت سالم : رقابت در فضای سالم شما را از خمودی و بی انگیزگی دور میکند و در مسیر پیشرفت قرار میدهد . در یم فضای سالم رقابتی این امکان برایتان فراهم است که با سرعت بالاتری پله های ترقی را بپیمایید و هیچگاه دچار یاس و کم کاری نشوید .
 9. یادگیری بهتر : بیشتر مواقع اتفاق می‌افتد که داوطلبان، هنگام مطالعه با اشکالات درسی مواجه شوند یا اصلا قادر به یادگیری مبحثی نباشند.
  این مشکل سبب می‌شود تا وقت مطالعه‌ای که داوطلب برای آن درس در نظر گرفته است، تلف شود؛
  از طرف دیگر، داوطلبی که پی در پی با اشکال در دروس خود مواجه شود و نتواند آنها را برطرف کند، دلسرد و ناامید می‌شود. این مشکلات می‌تواند به شیوه‌های مختلفی حل شود؛ مثلا رفتن به کلاس‌های تقویتی، گرفتن معلم خصوصی و … از جمله این راهکارهاست؛ اما یک راهکار خوب و کم هزینه، این است که مطالعه در بعضی از ساعات در جمع دوستان انجام گیرد؛