خانه / مقالات / تقویت حافظه / ۱۵ نکته مهم در باب تقویت حافظه

۱۵ نکته مهم در باب تقویت حافظه

 1. سودوکو ، معما و جدول متقاطع حل کنید : این سه بازی علاوه بر اینکه تفریح سرگرمی خوبی به حساب می آیند و خستگی را از وجود شما دور میکنند و قدرت مغز را افزایش میدهند ، ورزش خوبی برای مغز به حساب می آیند. در نتیجه تاثیر مثبتی روی تقویت حافظه خواهند داشت. هر فعالیتی که مغز شما را به چالش بکشد ورزش خوبی برای مغز محسوب میشود.
 2. با صدای بلند بخندید : بر اساس تحقیقات خندیدن با صدای بلند موجب آزاد شدن اندورفین ، کاهش سطح استرس  و افزایش قدرت مغز میشود. در نتیجه افزایش قدرت مغز تقویت حافظه را خواهیم داشت .
 3. در محیط نسبتا خنک فعالیت کنید : تحقیقات نشان میدهد دمای خنک به مغز بیشتر امکان تمرکز و به یادآوری اطلاعات را می دهد.
 4. دست از نگرانی و استرس های بیجا بردارید : وقتی مدام نگران و نا آرام باشید ذهنتان همیشه درگیر مسائل فرعی و بی اهمیت است و فرصتی برای فعالیت مفید پیدا نخواهد کرد . عدم فعالیت مفید مغز ینی زوال و ضعف مغز.
 5. روزی یک الی دو فنجان قهوه بنوشید : با آنکه زیادروی در مصرف کافئین توصیه نمیشود اما مصرف متعادل آن باعث افزایش قدرت و عملکرد مفید مغز میشود .
 6. به اندازه و به موقع بخوابید : تنها راهی که در طی آن مغز قادر به بازیابی اطلاعات است داشتن خواب مناسب و کافی است. وقتی خواب هستید، مغز وظیفه مهم دسته بندی اطلاعات انباشته شده در روز را برای استفاده های آتی بر عهده دارد. بنابراین اگه خواب خوب نداشته باشید ، مغز در این فرآیند درست عمل نکرده و به سادگی اطلاعات را فراموش می کنید.
 7. در انتخاب موسیقی دقت کنید : هماهنگی آرام بین اجزای موسیقی کلاسیک به مغز کمک می کند تا اطلاعات بیشتری را به راحتی بازیابی کند. 
 8. چیزهای مهم را بنویسید : نوشتن اهداف و فعالیت های مهم در یادآوری و به خاطر سپاری آنها کمک زیادی میکند به طوری که پس از مدتی متوجه خواهید شد دیگر نیازی به نوشتن فعالیت های مهم نیست .
 9. حین هر فعالیتی تمرکز کنید : وقتی یاد بگیرید تمرکز کنید ، حافظه به صورت پایدار خواهد ماند. تلاش برای تقویت تمرکز مغز برای همسو سازی قوی آماده میکند.
 10. روزنامه و کتاب بخوانید و در ماشین به رادیو یا کتاب های صوتی گوش دهید : وقتی پشت چراغ قرمز هستید ، وقتی در مترو یا اتوبوس نشسته اید ، وقتی در مطب پزشک منتظر نوبت ویزیت خود هستید و… به جای اینکه مغزتان را در سکون نگه دارید اقدام به فعالیت های مفید مغزی مثل گوش دادن به کتاب صوتی یا مطالعه روزنامه کنید .
 11. نفس عمیق زیاد بکشید : هرچه اکسیژن بیشتری به مغز برسد گویا سوخت بیشتری برای فعالیت در اختیارش قرار گرفته . اکسیژن باعث تقویت فعالیت های مغزی و تسریع در آن میشود.
 12. در روند تکراری زندگیتان تنوع ایجاد کنید : یکنواختی باعث میشود شما وارد چرخه ای تکراری شوید به طوری که دیگر نیازی به فعالیت مغزی ، تصمیم گیری و مقایسه نداشته باشید چراکه مسیر زندگیتان برایتان روشن و قابل پیشبینی است. این مسئله سبب میشود مغزتان ضعیف و تنبل شود. عدم فعالیت مغز هم برابر با کاهش حافظه و عملکرد مغز.
 13. به اینترنت متکی نشوید : اگر برای یافتن جواب هر سوالی به اینترنت رجوع کنید به طور غیر مستقیم به مغزتان تلقین میکنید که لازم نیست اطلاعاتی به خاطر بسپارد چراکه اینترنت همیشه در دسترس است ! ادامه این روند ذهن شما را تنبل و حافظه شما را ضعیف میکند.
 14. مصرف برخی ویتامین ها همچون ویتامین ب ۳ که در مواد غذایی همچون، ماهی، گوشت ، مرغ، هویج و برگ گیاهان سبز وجود دارند می توانید ابتلا به بیماری های مرتبط با حافظه از جمله «دیمنشیا» را به تاخیر بیاندازید.
 15. مقداری کربوهیدرات استفاده کنید : افرادی که کربوهیدرات را از برنامه غذایی خود حذف کرده اند در انجام امور مبتنی بر حافظه بسیار ضعیف تر از افرادی عمل می کنند که آنها را دارند. زیرا سلول های مغز به کربوهیدرات نیاز دارند که در بدن به گلوکز تبدل می شوند و انسان را در نقطه اوج نگه می دارد. برای صبحانه از کیک های پخته شده با گندم ساییده یا نان های برشته با تخم مرغ خاگینه و دمنوشی از توت ها میل کنید. این ترکیبات، سلول های خاکستری مغز شما را کار می اندازند و قدرت مغز شما را افزایش میدهند.