خانه / مقالات / اصول مطالعه / ۴ سوال رایج کنکوری ها

۴ سوال رایج کنکوری ها

 • درس هر روز را همان روز بخوانم تاثیر گذار تر است؟
  سوالات پشت کنکوری ها – بله مطمئنا خواندن هر درس در همان روز به شما چندین مزیت میدهد؛ اول اینکه مطالب و حتی موضوعات کوچک که در کلاس راجب آن گفت و گو شده بسیار راحت تر در ذهن تثبیت میشود؛ این خیلی بهتر است تا انکه چند روز بعد، زمان بیشتری را صرف مرور درس و یادآوری نکات ریز آن کنید با فرض اینکه همه موارد را به یاد اورید! با اینکار صرفه جویی در زمان کرده اید.
  اگر این کار را انجام دهید، دومین مزیتی که به دست می آورید این است که در روز های بعد فرصت تست زنی بیشتری دارید؛ که در غیر این صورت این فرصت را از دست داده اید و برای جبران آن احتمالا از ساعات درسی دیگر باید استفاده کنید یا همیشه دچار کمبود زمان هستید و از برنامه هایتان عقبید .
 • آیا فیلم دیدن برای فراغت تاثیر منفی در عملکرد تحصیلی من دارد؟
  سوالات پشت کنکوری ها – البته که نباید یک بعدی باشید. از آن جایی که درس خواندن برای شما یک قانون است، باید به انجام دادن کارهایی که باعث افزایش تمرکز و رفع خستگی شما میشود هم تایمی را اختصاص دهید. پس چه بهتر که انجام دادن کار هایی که تمرکز شما را بهم میزند یا شما را از لحاظ جسمی خسته میکند، مانند ورزش های سنگین یا فیلم دیدن و رمان خواندن، تا حد امکان کاهش دهید به جای آن از گوش کردن به موسیقی های ارام، انجام ورزش های ارامش بخش مثل یوگا و شنا بپردازید. همچنین میتوانید زمانی را در مکان هایی که باعث ارامش شما میشنوند یا پیش دوستان بگذرانید. 
 • اگر برنامه روزانه و تایمی که به هر درس اختصاص داده ام به خاطر کار زیاد یک استاد دچار اختلال شد چه کنم؟
  سوالات پشت کنکوری ها – پیش از پاسخ دادن به این سوال، باید بدانید که استاندارد مطالعه هر درس در هفته چند ساعت می باشد؛ یعنی دروس را بر اساس حجم مطالب هر درس و اهمیت ان در کنکور و سختی و آسانی آن طبقه بندی کنید. (قطعا هر دبیری علاقه دارد که دانش اموزش در کل هفته درس او را مطالعه کند!)
  اگر ساعتی که برای خواندن یک درس بیشتر از استاندارد ان درس بود و به عبارتی به سایر درس ها لطمه میزد، می توانید از دبیر خواهش کنید که حجم کار را کمی متعادل تر کند. و اخرین راه این است که تمارین مهم تر را در اولویت قرار دهید و اگر برایتان مقدور شد به سراغ تمارین کم اهمیت تر بروید.
 • آیا ورزش کردن اختلالی در روند تحصیلی من ایجاد میکند ؟
  سوالات پشت کنکوری ها – هیچ مشاوری هرگز شما را از انجام فعالیت های بدنی مفید مانند ورزش منع نمیکند اما بهتر است انجام ورزش های سنگین و تخصصی را به دوران پس از کنکور انتقال دهید . چراکه ورزش های سنگین شما را خسته و نیازمند استراحت میکند که بدین ترتیب باید زمان زیادی را به استراحت اختصاص دهید . برای موفقیت در ورزش های سطح تخصصی نیاز است زمان زیادی را برای تمرین و پیشرفت در آن صرف کنید درحالی که اولویت شما موفقیت در کنکور است. پس بهتر است ورزش سبکی را برای سلامتی انجام دهید ولی تمرکز اصلی تان را روی مطالعه و درس خواندن تنظیم کنید.
 • شبکه های مجازی ام را چگونه مدیریت کنم ؟
  سوالات پشت کنکوری ها – اگر به تحقیق راجع به برنامه ریزی درسی بپردازید میبینید که در هیچ منبعی اعتقادی به حذف اینترنت و دنیای مجازی قید نشده بلکه میگویند باید استفاده از آن را کاهش داد و آن را مدیریت کرد. مثلا روزی ۳۰ دقیقه استفاده از آن اشکالی ندارد. میتوانید این ۳۰ دقیقه را به بازه های ۵ دقیقه ای تقسیم کنید و در کل طول روز آن را پخش کنید یا به صورت یکباره نیم ساعت خود را مشغول به آن کنید اما هرگز به خود اجازه ندهید از این زمان بیشتر درگیر شوید .